Britanski alpinista po 20. put osvojio Mont Everest Izvor: Pexsels

Britanski alpinista po 20. put osvojio Mont Everest

Britanski penjač Kenton Kul (52) poboljšao je sopstveni rekord i zabilježio svoj jubilarni, 20. uspon na Mont Everest, najvišu planinu svijeta, saopštili su nepalski zvaničnici za planinarenje.

Kul je na "krov svijeta", na visinu od 8.849 metara, stigao rano jutros prije zore, nakon čega je sigurno započeo spuštanje u niže bazne kampove. Ovim impresivnim ostvarenjem, on je dodatno učvrstio rekord po broju osvajanja Everesta kada su u pitanju strani državljani.

"Nikad ne postaje lakše" Svoj prvi uspon na najvišu tačku planete Kul je ostvario 2004. godine. Od tada, ovaj podvig ponavlja gotovo svake godine, uz izuzetak nekoliko sezona kada su vlasti iz različitih razloga zatvorile planinu za ekspedicije.

Iako je stazu prešao već dvadeset puta, ističe da uspon na Everest nikada ne gubi na svojoj težini i nepredvidivosti.

"Nikad ne postaje lakše ili manje zastrašujuće. To je najviša planina na svijetu i sa njom dolazi nevjerovatan osjećaj veličanstvenosti", izjavio je britanski penjač nakon istorijskog uspona.

Rekorderi i istorijat "krova svijeta" Dok je Kul neprikosnoveni rekorder među strancima, apsolutni svjetski rekord po broju uspona suvereno drži lokalni vodič, nepalski šerpa Kami Rita, sa nevjerovatna 32 uspona.

Od kada su 1953. godine novozelandski alpinista ser Edmund Hilari i šerpa Tenzing Norgej prvi put u istoriji kročili na vrh Everesta, ovu planinu je uspješno osvojilo ukupno više od 8.000 ljudi. Mnogi od njih, vođeni strašću prema alpinizmu, na nju su se vraćali više puta.

(Agencije)