IGRANJE S VATROM: Da li će SAD ponovo uvesti sankcije Miloradu Dodiku? Izvor: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

IGRANJE S VATROM: Da li će SAD ponovo uvesti sankcije Miloradu Dodiku?

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH upozorava da pažljivo prati aktivnosti svih političkih aktera u zemlji. Iako su sankcije bivšem predsjedniku Republike Srpske ukinute u oktobru prošle godine, američka administracija ne isključuje mogućnost njihovog ponovnog uvođenja u slučaju destabilizacije.

Iz Ambasade SAD poručuju da očekuju izbor novog visokog predstavnika već početkom juna, ali i naglašavaju da pomno prate da li politički predstavnici i stranke destabilizuju situaciju u Bosni i Hercegovini. Odgovarajući na upite medija o posljednjim aktivnostima lidera SNSD-a Milorada Dodika, podsjetili su na uslove pod kojima su ranije mjere povučene.

„Dodik i drugi zvaničnici Republike Srpske skinuti su sa liste sankcija u oktobru 2025. godine nakon konkretnih koraka koje je Republika Srpska preduzela kako bi smanjila tenzije i ukinula neustavno zakonodavstvo. To je uslijedilo i nakon što je Milorad Dodik postupio u skladu s presudom Suda BiH, podnošenjem ostavke na mjesto predsjednika Republike Srpske i dopuštanjem održavanja izbora za njegovog nasljednika“, naveli su iz američke ambasade.

SAD nastavljaju da prate ponašanje svih aktera, uključujući i bivšeg predsjednika Dodika, te zadržavaju pravo na ponovno uvođenje sankcija pojedincima, u skladu sa izvršnim naredbama i zakonima, ukoliko se upuste u radnje koje narušavaju stabilnost i povećavaju tenzije.

„SAD pažljivo razmatraju da li nedavno ponašanje ispunjava prag za ponovno uvrštavanje na listu sankcionisanih u skladu s postojećim ovlaštenjima“, jasna je poruka Ambasade SAD u BiH.

Đukić: Dodik nije amnestiran za sva vremena Koliko je realno da američka administracija zaista povuče ovaj potez iako su mjere ukinute nedavno, analizirao je Srećko Đukić, bivši karijerni diplomata i stručnjak za međunarodne odnose iz Beograda. On tvrdi da stav Ambasade SAD ne predstavlja iznenađenje.

„Ako su sankcije skinute jednom, to ne znači da su skinute za sva vremena. To je načelan stav američke ambasade koji odgovara karakteru spoljne politike i diplomatije SAD“, kaže Đukić za Srpskainfo, podsjećajući da je i Trampova administracija imala praksu naizmjeničnog uvođenja i ukidanja sankcija ruskim oligarsima.

Svojevremeno ukidanje sankcija Dodiku i njegovim saradnicima, ističe Đukić, ne znači da je on trajno amnestiran od svih postupaka.

„To ne znači da neko ne može ponovo pogriješiti pa potpasti pod paragrafe koji predviđaju uvođenje sankcija. Dodik nije amnestiran za sva vremena. On je amnestiran za prošlo vrijeme, a za buduće ga niko nije i ne može amnestirati“, objašnjava on.

Lobiranje i prijetnje otcjepljenjem Komentarišući spekulacije da su desetine miliona maraka iz Republike Srpske potrošene na lobiranje u Vašingtonu kako bi se vrh RS skinuo sa američke „crne liste“, Đukić naglašava da to ne predstavlja trajnu garanciju.

„To što je veliki novac otišao na lobiranje nema mnogo veze. Za nove sankcije treba spremiti novi novac. Vidimo da Dodik ponovo prijeti otcjepljenjem Republike Srpske. Srpska treba da se okrene rješavanju unutrašnjih problema koje niko drugi neće riješiti“, ocjenjuje Đukić i dodaje:

„Ne vidim u dogledno vrijeme da će se stvoriti uslovi za pravljenje nekih novih država na Balkanu. To je priča za malu djecu i od toga nema ništa.“

(Izvor: Srpskainfo)