Ljekari u Tuzlanskom kantonu stupili u generalni štrajk Izvor: Tuzlanski.ba

Ljekari u Tuzlanskom kantonu stupili u generalni štrajk

Doktori medicine i stomatologije u Tuzlanskom kantonu (TK) od danas su zvanično stupili u generalni štrajk. Kako je najavljeno, tokom trajanja obustave rada, zdravstvene ustanove će zbrinjavati isključivo hitne slučajeve i pacijente čiji su životi i zdravlje ozbiljno ugroženi.

Odluku o radikalnoj meri doneo je Sindikat doktora medicine i stomatologije TK, nakon višemjesečnih, kako tvrde, bezuspješnih pokušaja da kroz pregovore riješe otvorena pitanja vezana za njihov status.

Zašto ljekari štrajkuju? Iz Sindikata poručuju da štrajk nije njihov izbor, već direktna posljedica odnosa Vlade Tuzlanskog kantona koja je, prema njihovim rečima, jednostrano prekinula pregovore.

Glavni kamen spoticanja je korekcija koeficijenata stručnosti. Ljekari ističu da je Vlada izmjene kolektivnog ugovora potpisala isključivo sa sindikatom ostalih zaposlenih u zdravstvu, čime su specijalisti i subspecijalisti direktno zanemareni i izostavljeni.

"Ova radikalna, ali nažalost jedina preostala mjera, direktna je posljedica sramotnog odnosa Vlade TK koja je u potpunosti ignorisala ljekarsku struku i time ugrozila stabilnost sistema" – stoji u saopštenju Sindikata.

Oni upozoravaju i na sve češći odlazak stručnog kadra, naglašavajući da je borba za njihov status ujedno i borba za ostanak ljekara u kantonu i kvalitetnije liječenje građana.

Reakcija Vlade TK: Otvoreni za dijalog, ali bez pritisaka S druge strane, iz Vlade Tuzlanskog kantona navode da su plate i ulaganja u zdravstvo u proteklom periodu značajno povećani.

Poručili su da i dalje ostaju otvoreni za razgovor sa sindikalcima, ali naglašavaju da neće pristati na pritiske i ultimatume koji bi mogli ugroziti dostupnost zdravstvene zaštite građanima i funkcionisanje javnog zdravstvenog sistema.

Izvinjenje pacijentima Ljekari su građanima i pacijentima uputili izvinjenje zbog posljedica koje će štrajk izazvati.

"Duboko žalimo što smo prisiljeni na ovaj korak. Svjesni smo da će pacijenti štrajk osjetiti, ali ih molimo za razumijevanje i podršku," – apelovali su iz Sindikata doktora medicine i stomatologije TK.

(Oslobođenje)