Uprkos plati od 2.000 KM: U Srpskoj rijetko ko hoće da bude mesar Izvor: Magnifik

Uprkos plati od 2.000 KM: U Srpskoj rijetko ko hoće da bude mesar

Zanat za mesara u Republici Srpskoj budući srednjoškolci moći će učiti u samo tri škole, i to u Banjaluci, Prijedoru i Bijeljini. Međutim, uprkos deficitarnosti zanimanja, sigurnom zaposlenju i platama koje dostižu 2.000 KM, samo rijetki se odluče za ovu struku.

Već dvije godine u banjalučkoj Poljoprivrednoj školi nisu uspijevali formirati odjeljenje mesara, dok je ove godine iz škole izašla posljednja generacija ovog zanimanja. Da će situacija od septembra biti drugačija nada se Bojan Bakal, direktor škole, koji ističe da će sada upisati kombinovano odjeljenje pekar – mesar.

"Iskreno, žao mi je da ne uspijemo upisati jer naši učenici nemaju problem sa zaposlenjem. Mi kao škola imamo potpisane ugovore sa poslodavcima gdje učenici imaju plaćenu praktičnu nastavu. Oni već u trećem razredu zarađuju fin novac za svoj uzrast. Malo ko danas radi za platu ispod 2.000 KM. Oni postavljaju uslove, koju će smjenu, neće radne vikende... Deficitarno je zanimanje i vrlo lako dođu do zaposlenja", objašnjava Bakal i podsjeća da zbog deficitarnosti učenici svakog mjeseca dobijaju stipendiju od 100 KM i plaćen prevoz.

Bijeljina ponovo uvela zanimanje Uvođenje zanimanja mesar bila je i zajednička odluka Poljoprivredne i medicinske škole i predstavnika grada u Bijeljini, a zainteresovanim učenicima i upisanom odjeljenju nada se direktorica ove obrazovne ustanove, Biljana Zarić.

"Ranije smo imali zanimanje mesar, ali ga dugo nije bilo. Privrednici smatraju da je to deficitarno zanimanje koje im je neophodno, pogotovo na ovom našem području. Tako smo donijeli zajedničku odluku da nam je potrebno to zanimanje", navodi Zarićeva, dodajući da je, kao i u drugim gradovima, riječ o kombinovanom odjeljenju pekar – mesar.

Prijedor u misiji vraćanja mesara u klupe Želju i potrebu za školovanim mesarima iskazali su i privrednici u Prijedoru, zbog čega će i u njihovoj Poljoprivredno-prehrambenoj školi ovo zanimanje biti ponuđeno svršenim osnovcima. Direktor škole Goran Aničić napominje da su i lani htjeli upisati ovo zanimanje, ali nisu uspjeli.

"Prošle godine smo išli na stručno usavršavanje radnika i nastavnika na institut u Trento u Italiji. Imamo i njihovu podršku. Trenutno smo u fazi opremanja kabineta, a sve sa nadom da ćemo upisati odjeljenje", kaže Aničić.

On dodaje da djeca danas generalno izbjegavaju zanate. "Zanimanje mesara nije popularno. Trgovačke kuće i lanci vrše obuku, za nekoliko mjeseci prekvalifikuju i naprave radnu snagu", napominje on.

Mašine zamijenile teški fizički rad Lazo Šešić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske i vlasnik banjalučkih mesnica "Kod Laze", ističe da su mnogi ranije bježali od ovog posla jer je bio težak.

"Sada su došle mašine. Nema fizičkog rada, sada je sve faktički mehanizovano, samo treba upravljati tim", objašnjava Šešić.

Uprkos olakšanim uslovima rada, rijetki se za to odluče, a Šešić problem vidi u stavu roditelja: "Svi hoće da im djeca budu menadžeri, da rade olovkom i papirom, da ne idu u proizvodnju, a bez proizvodnje nema života."

Plate se u ovom sektoru, prema njegovim riječima, kreću od 1.000 do 2.000 KM. "Većinom neće da rade za fiksnu platu, već za satnicu, kao na Zapadu. Sada mesari to traže i ovdje, a mnogi hoće da rade i po učinku", zaključuje Šešić.

(Izvor: Nezavisne novine)